Skip to content
AnkaraSevdam // Ankara Tarihi ve Kültürü Araştırma Portalına Hoşgeldiniz:
Kömürcü

KÖMÜRCÜ MAHALLESİ

kmrc_1

KÖMÜRCÜ

Balâ ilçesine bağlı olan mahalle günümüzde Çankaya ilçesine bağlı olup, şehir merkezine Ankara-Balâ karayolundan takriben 68 km, Elmadağ (Yakupaptal-Natoyolu) üzerinden ise 27 km uzaklıktadır. Elmadağ'ın güney plato yamacında bulunan Kömürcü Mahallesi, Evciler, Karahasanlı, Tohumlar ve Yakupaptal mahalleleri ile komşudur.

Kömürcü, Türkmen Yörük cemaatlerindendir. 1530 yılı Ankara Tahrir Defteri'nde Ankara Merkez Kasaba nahiyesinde konar-göçer yaşayan ve "Kasaba Yörükleri"ne bağlı 3 nefer "Kömürcü" cemaati bulunmaktadır. Bu cemaat ilk yıllarda Ankara Kayaş bölgesinde sakin iken daha sonraki yıllarda bölgeye iskan edilmiştir.

1845 yılında Bala kazasına bağlı olan Kömürcü Köyü Temettuat Defteri'nde 29 vergi hane reisi bulunmaktadır. Bektaş oğlu Halil, Çakır oğlu Hüseyin, Mehmed oğlu Seyyid, Koca Mustafa oğlu Baba Oğlan ve İmam oğlu İsmail 1845 yılında köyün en varlıklı kişileri, Abidin oğulları ise en kalabalık ailedir.

Engebeli bir arazi yapısına bağlı olan bölgede kaynak sularından meydana gelen ve Balaban Çayı'na karışan bir akarsu bulunmaktadır. Yoğun olarak hayvancılık ve tarım yapılır. Çok amaçlı köy konağı ve içme suyu şebekesi vardır. Ana ulaşım yolu asfalttır.

Kaynak: Abdülkerim Erdoğan, Adım Adım Ankara, Ankara Büyükşehir Belediyesi Yayınları, 2. Baskı, Ankara-2008.

 

Yorumlar  

 
#1 yakup Yılmaz 2011-02-10 06:13 Abdülkerim bey eline sağlık bizim de köyümüzün tarihini yazdığınız için çok teşekkür ederim. Yılmaz kabilesi adına… Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Abdulkerim Erdoğan

a_01
a_picasa
a_fottom
a_tv

Abdülkerim Erdoğan Eserleri

asemerk
180x256-images-stories-Untitled-1

Ziyaretçi Durumu

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün4
mod_vvisit_counterDün408
mod_vvisit_counterBu Hafta1990
mod_vvisit_counterBu Ay4067
mod_vvisit_counterToplam662849

Son YORUMLAR