Skip to content
AnkaraSevdam // Ankara Tarihi ve Kültürü Araştırma Portalına Hoşgeldiniz:
Hıdırşeyh

_MG_0233

HIDIRŞEYH

Eski adı “Hızır Şeyh” olan köy, daha sonra “Hıdırşıh” olarak anılmıştır. İlçenin kuzeyinde, Çile Dağı’nın kuzey plato seki yamacında, Ankara Çayı vadisine hakim ve ilçe merkezine 46 km, Ankara-Eskişehir karayoluna 20 km uzaklıktadır. Ayrıca Boyalı Çiftliği yerleşmesi bağlıdır. Sincan ilçe sınırına yakın olan köy Güreş, Girmeç (Sincan), Bacı (Sincan) köyleri ve Sinanlı Beldesi (Ayaş) ile komşudur. Engebeli bir arazi yapısına sahip olan bölgede, Çile Dağı’nın kuzey yamaçları meşelik olup, ahlat ve alıç ağaçları bulunur.

Gökçukur, Uluyol, Göktepe, Çatak, Kuştepe, Akyerönü, Yayla Deresi, Akyokuş, Tosbağapınarı, Geçit, Dölleme, Kavgalı ve Kayanınönü bölgede önemli mevkilerdir.

Galatlar döneminden itibaren iskân gören bölgede Boyalı Çiftliği, Tosbağapınarı, Köyaltı, Kavgalı ve Dedeningögüs mevkiinde yerleşme izleri görülür. Köy içinde Osmanlı döneminde onarım görmüş “Ilıca Çeşmesi” bulunmaktadır.

Türkmen gazi-dervişlerinden “Şeyh Hızır”, Anadolu Selçukluları döneminde bölgede yaşamış ve daha sonra da köyün adı “Hızır Şeyh” olarak anılmıştır. Hızır Şeyh Köyü, Osmanlı döneminde kervanların kullandığı “Uluyol” güzergâhı üzerinde bulunmaktadır.

1530 yılı Ankara Tapu Tahrir Defteri’nde Bacı kazasına bağlı Hızır Şeyh Köyü 9 hane, 3 bekar erkek, 1 Ehl-i berat ve yaklaşık 53 nüfusludur. Köyün yıllık vergi geliri 2.000 akçe olup, geliri “Tîmârhâ-yi Zu’amâ ve Merdân”a (Savaşa katılan tımar sahibi sipahiler) aittir.

Şeyh Hızır hayatta iken bölgede bulunan mülkünü fakir ve fukara için vakfetmiş ve mülkünün yıllık icar geliri 1530 yılında 288 akçedir. Hızır Şeyh’in mezarının yeri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak köyün güneyinde ve yörede “Dedeningögüs” mevkii olarak bilinen yüksek tepenin düzlüğünde bir mezar bulunmaktadır. Bu mezar günümüzde de ziyaret edilmekte ve yağmur duası burada yapılmaktadır. Vadiye hakim tepede bulunan mezarın etrafı moloz taşlarla çevrili ve çevresinde antik çağlara ait çanak-çömlek parçaları görülmektedir. Mezarın bulunduğu tepe yamaçları ve düzlüğüne 2009 yılında köy muhtarlığınca ağaç dikilmiştir.

Günümüzde ki Boyalı Çiftliği ise 1530 yılında “Boyalı Köyü”dür. Yıllık vergi geliri “Ankara Mirliva hassı” (Ankara Alay Beyi) olan Boyalı Köyü, 1530 yılında 8 hane, 13 bekar erkek ve 1 imam, yaklaşık 58 nüfuslu olup, yıllık geliri 1.343 akçedir. Günümüzde ise Güdül ilçesine bağlı Boyalı Köyü vardır.

Bacı kazasına bağlı olan Hızır Şeyh Köyü, daha sonra Zîr nahiyesine bağlanır. 1845 yılında Zir nahiyesine bağlı olan Hızır Şeyh Köyü Temettuat Defteri’nde 6 vergi hanesi kayıtlıdır. Bu yıllarda köyde hayvancılık ve ziraat yapıldığı kayıtlıdır. Hane reislerinin isimleri ve meslekleri şöyledir:

Muhtar-ı evvel Osman oğlu Süleyman (erbab-ı ziraat), Hatib Halil oğlu Veli (erbab-ı ziraat), Osman oğlu Mustafa (erbab-ı ziraat), Komaz (Kömez) oğlu Mustafa (erbab-ı ziraat), Uzun oğlu Ömer (erbab-ı ziraat), Komaz (Kömez) oğlu Abdurrahman (erbab-ı ziraat). Köyün en varlıklı kişisi ise Komaz (Kömez) oğlu Abdurrahman’dır.

_MG_0352

Hıdırşeyh Köyü'nün meşhur "höşmerim"ini Muhtar Mustafa Seven'le tadarken...

1926 yılında 30 haneli ve 159 nüfuslu olan köy, Zir nahiyesine bağlı iken, aynı yıl Polatlı’ya bağlanır. 1975 yılında 193 nüfuslu, 2000 yılında ise 31 haneli ve 188 nüfusludur.

Eğitim ve gelir düzeyi yüksek olan köyde ilköğretim, Poyraz Köyü İlköğretim Okulu’nda taşımalı yürütülmektedir. Çok amaçlı köy konağı, 1944 yılında yapılan cami ile tarihi değeri olan “Hatıbın konağı” vardır.

Sulama kooperatifi bulunan köyde sulu tarım yapılır. Buğday, arpa, ayçiçeği, pancar, soğan, fasülye, kabak, kavun ve karpuz yetiştirilir. 2008 yılında Ankara-Akyurt Beldesi’nde kurulan kavun-karpuz pazarında üretici olarak birinciliği Hıdırşeyh Köyü’nden Mustafa Seven almıştır. Yaz aylarında köyde çok sayıda göçmen tarım işçisi çalışır.

Bahçelerde ceviz, elma, armut, kiraz, vişne, dut, iğde, badem, kayısı ve ihtiyaca göre sebze yetiştirilir. Az sayıda da koyun-keçi beslenir. Çile Dağı yamaçlarında ki meşe koruluklarında yaban domuzu avı yapılır. Ayrıca bölgede gezgin arıcılar konaklama yapar.

_MG_0284

_MG_0236_MG_0256

 

Yorumlar  

 
#2 Mete Seven 2010-07-30 07:27 Hocam eliniz kolunuz dert görmesin.Bizleri aydınlattınız İşleriniz rast gitsin Allah kolaylıklar versin. Fotoğrafları mail adreslerine atarsanız sevinirim. Alıntı
 
 
#1 canip seven 2010-07-29 14:09 Elinize emeğinize sağlık kerim hocam.Siz bizim geçmişimize ışık oldunuz. Rabbim sizin ve sizden gelenlerin yolunu ve önünü aydınlatsın.Bu arada hocam elinizdeki fotoğraflardan mail adresime gönderebilirmis iniz.Özellikle bizim evde çektiklerinizde n. Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Abdulkerim Erdoğan

a_01
a_picasa
a_fottom
a_tv

Abdülkerim Erdoğan Eserleri

asemerk
180x256-images-stories-Untitled-1

Ziyaretçi Durumu

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün171
mod_vvisit_counterDün551
mod_vvisit_counterBu Hafta1171
mod_vvisit_counterBu Ay1171
mod_vvisit_counterToplam647696

Son YORUMLAR