Skip to content
AnkaraSevdam // Ankara Tarihi ve Kültürü Araştırma Portalına Hoşgeldiniz:
Türkobası

trkobas_ky_2

TÜRKOBASI

Eski adı “Kötüoba” olan köy, Çaltepe yamaçlarında ve Ankara Çayı vadisine hakim bir yerleşme olup, Ankara-Eskişehir karayoluna 7 km uzaklıktadır. Mahalle statüsünde olan köy, Alcı, Malıköy, Tekke (Ayaş), Anayurt (Sincan), Esenler (Sincan), Polatlar (Sincan), Bacı, Aşağıyurtcu (Yenimahalle köyleri ile komşudur.
Bizans dönemi ulaşım yolu güzergahı bölgeden geçmektedir. Türkobası Köyü’nün bir km batısında tümülüs bulunmaktadır.
Günümüzde köy arazisinde Türkobası köyü kurulmadan önce varolan eski Türk köylerinin örenyerleri mevcuttur. “Kızılcaköy”, “Mamaşe”, “Ulukışla”  ve “Kepür” köyleri günümüzde mevcut değildir.
trkobas_ky_48
Zir nahiyesine bağlı olan köy 1926 yılında Polatlı ilçesine bağlanır. Köyde Avanoğulları, Çiloğulları, Dıngıdılar, İbişler, Esenin Uşaklar, Eminenin Uşaklar, Irza Onbaşıgil, Kömürcüler, Kelipekler, Kocaihtiyarlar, Keçebeyli, Kürt Hasanlar, Karaomaroğulları, Memişoğulları, Öksüzoğulları, Seyyitler ve Sofuoğulları sülalerine mensup aileler yaşamaktadır. Bölgede Adatepe, Sivritepe, Meşelik Tepesi, Sarıkız Tepesi, Höyüktepe ve Karatepe bulunmaktadır.
Sağlık Ocağı, ilköğretim okulu, iki camii, Kur’an kursu ve çok amaçlı köy konağı bulunan yerleşmede kuru ve sulu tarım yapılır. Polatlı-Ankara demiryolu köy arazisinden geçer ve ara istasyon vardır.
trkobas_ky_39
Köyde 1796 tarihli bir çeşme bulunmaktadır. Köy arazisinde büyük bir sanayi sitesi yapımı devam etmektedir. 1926 yılında 55 hane ve 340 nüfuslu, 1975 yılında 907 nüfuslu, 2000 yılında ise 775  nüfusludur.
Mahalle statüsünde olan köy hakkında “Türkobası Dünü ve Bugünü” adlı eseri Osman Erkmen 2003 yılında yayınlamıştır.
Polatlı’ya bağlı plan Türkobası Sincan’a ilçesine bağlanmıştır.
trkobas_ky_25
 

Yorumlar  

 
#1 levent 2014-03-26 04:16 köyümüzü güzel tanıtmıssınız teşk ederim yeni haliyle dahada güzel oldu köyümüz Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Abdulkerim Erdoğan

a_01
a_picasa
a_fottom
a_tv

Abdülkerim Erdoğan Eserleri

asemerk
180x256-images-stories-Untitled-1

Ziyaretçi Durumu

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün82
mod_vvisit_counterDün434
mod_vvisit_counterBu Hafta1660
mod_vvisit_counterBu Ay3737
mod_vvisit_counterToplam662519

Son YORUMLAR